Foto endnu ikke klar
891/​1367

Gunnar Westman (f. København 1915, d. 1985)

Naivistisk kunstertaburet i form at fugl af udskåret fyrretræ. Sign. G.W. Udført ca. 1950–60'erne, Danmark. Sæde: H. 36.

Gunnar Westmann (1915–1985) var uddannet sølvsmed og billedhugger og medlem af Grønningen og Corner. Han skabte legeskulpturer af træ til Tivolis legeplads i årene 1964–1965. Desuden har han i 1977 også skabt påfuglerutchebanen, som pryder legepladsen ved Skt. Nikolaj Kirke i København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK