2441/​266

Edele Tronier (, dansk maler, virksom i 1920'-1930'erne)

Havneparti med bjerglandskab. Sign. Edele Tronier. Olie på lærred. 100×135.

Der er ikke overleveret megen information om kunstneren Edele Tronier. Hun udstillede på Charlottenborg i 1920–30'erne og er sjældent udbudt på auktion.

Behov for rensning. Mindre krakeleringer.

I Aarhus
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1009699 1.000 DKK