2441/266
Edele Tronier (, dansk maler, virksom i 1920'-1930'erne)
Havneparti med bjerglandskab. Sign. Edele Tronier. Olie på lærred. 100×135.
Der er ikke overleveret megen information om kunstneren Edele Tronier. Hun udstillede på Charlottenborg i 1920–30'erne og er sjældent udbudt på auktion.
Behov for rensning. Mindre krakeleringer.
Vurdering
1009699 |