914/​874

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

En ung kvinde i rød kappe, antagelig malerens hustru Agnes, der nyder solnedgangen Sankt Hans Aften. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 62×50.

Harald Slott-møller har beskæftiget sig med motivet i forskellige variatoner. Bl.a. solgtes på Bruun Rasmussen auktion 663, 1999 nr. 235, et maleri, hvor samme kvinde som i nærværende maleri sidder mellem to hvidklædte kvinder og kigger ud over vandet på Sankt Hans-bålene på den modsatte fjordbred. I Vejlemuseernes samling findes maleriet “Skt. Hans Aften ved Vejle Fjord” fra 1904 (inv. nr. 80/318), hvor en rygvendt kvinde med mørkt, opsat hår iklædt den røde kappe kigger ud over fjorden i den lyse sommernat.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 734, 2004 nr. 1692, afbildet s. 127.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK