1739/1604
Hispano-Moresque dybt fad og to mindre tallerkener af brændt ler med lustre glasur, dekorerede med fugl, blomster og design. Spanien 16.-19. årh. Diam. 38 og 19–21 cm. (3)
Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København
det store fad klinket og limet, afslag på glasur
Varia, 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag