1739/​1604

Hispano-Moresque dybt fad og to mindre tallerkener af brændt ler med lustre glasur, dekorerede med fugl, blomster og design. Spanien 16.-19. årh. Diam. 38 og 19–21 cm. (3)

Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København

det store fad klinket og limet, afslag på glasur

Varia, 28. september 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK