2413/33
Simon Kristoffersen (f. Nuuk 1933, d. sst. 1990)
Figurgruppe af udskåret fedtsten, tre fangere løfter en sæl. Sign. Simon. H. 19 cm.
Proveniens: Danske Bank, sandsynligvis fra den grønlandske afdeling.
Dette emne handles i fuldmoms
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud