2050/8779
Russisk bæger af forgyldt sølv, dekoreret med niello-arbejde. Utydeligt mestermærke, guardein Andrei Kovalski 1821–1856, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 70 g. H. 12.
Minimal brugspatina, herunder ridser og mærker. Stilk med bule/revne.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag