2002/258
Stor fransk jardiniere af porcelæn, dekoreret i Sevres manér med scenerier i ovaler på mørk fond hvorpå forgyldt staffering, Indvendig faux Sevres mærke. Montering af forgyldt bronze, fodstykke støbt med karyatider. H. 47 cm L. 57 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020
Vurdering
Hammerslag