Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956)
“Mohnblumen und orangefarbenen Blüten”, ca. 1945–50. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Lysmål 26×45,5.
Et fotocertifikat fra Prof. Dr. Manfred Reuther, dateret 21. juli 2020 medfølger og værket er registreret og dokumenteret i dennes arkiv med nummeret “Nolde A-179/2020”.
Proveniens: Galerie Alex Vömel, Düsseldorf. Erhvervet fra denne af tidligere ejer i 1951. Proveniens: “Deutsche Kunst des 20. Jahrhunderts”, Sotheby's, München, 13. december 1989, kat. nr. 55. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet på ovennævnte auktion af den nuværende ejer.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020