2140/323
Japansk kort Tanegashima luntelåsgevær med nyere skæfte. Låseblik i messingplade og ca. 69,5 cm. svær pibe med flad ryg og kanonmunding i kaliber ca. 18,5 mm. Piben med flad ryg har Tokugawa Mon og er dekoreret med gudefigur med forgyldt klædedragt i et landskab. (1)
Skæftet nyere, låsen mekanisk defekt, fængpandelåg mangler og piben er mørkt og noget rust mærket.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud