870/​2

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“I Landsbyen. Tidligt Foraar. Paa vejen en pige med et Barn på Armen. I Baggrunden en Dreng med en Mælkespand”. Parti fra Enø by. Sign. L. A. Ring 1896. Olie på lærred. 56×65.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 321 (under 1895).

Litteratur: Peter Hertz, “L. A. Ring”, 1934, omtalt s. 300.

Proveniens: Auktion over malerier og keramiske arbejder af L. A. Ring, 1896 nr. 56, solgt for 200 kr. V. Winkel & Magnussen. Fabrikant Peter Thomsens samling, dennes auktion Kunsthallen 1950 nr. 3. Bruun Rasmussen auktion 348, 1976 nr. 325 afb. s. 27.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK