921/880
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 62”. Lille side-/sofabord af forkromet stål. Rektangulær top af flintrullet, gråbroget hvid marmor. Udført start 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 17. L. 82. B. 27.
Proveniens: Erhvervet 1973–1974 af nuværende ejers forældre.
Moderne kunsthåndværk og design, 13. juni 2024
Vurdering
Hammerslag