2023/​721

Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)

Bordlampe af stentøj modelleret med fabeldyr. Dekoreret med okseblodsglasur med grønne elementer. Sign. monogram, 20877. Kgl. P. H. ekskl. montering 21,5. H. inkl. skærmholder 41.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Oprindeligt en vase. Monteringen er limet på mundingen.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag