2009/16
O. A. Hermansen (f. Frederiksberg 1849, d. sst. 1897)
Scene fra en baggård med en kat og nogle ænder. Sign. monogram 1896. Olie på lærred. 45,5×54.
Rester af udstillingsetiket på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag