Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Kvinder og børn i en solbelyst gård. Usigneret. Olie på træ. 39×60.
På bagsiden attesteret af Helga Ancher: Hermed attesterer jeg at dette maleri er malet af min fader Michael Ancher. Helga Ancher.
Udstillet: Kunstforeningen, “Michael Ancher 1849–1949”, 1949 nr. 70.
Enkelte minimale ridser og retoucheringer.
Malerier og tegninger, 21. september 2021