Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)
“Bruden”. Sign. Joh C Bjerg 1917. Stemplet DK for Dansk Kunsthandel samt 1ste Expl. Forgyldt bronze. H. 53.
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1917, lignende figur udstillet som kat. nr. 333. Litteratur: Gengivet og omtalt i Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs værker på www.johannesbjerg.com.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021