2005/​532

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

“No. 3”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 1672 g. (44)

Bestående af: 6 store middagsknive L. 25,5., 6 store middagsgafler L. 20,3., 6 store middagsskeer 20,2., 1 frokostkniv L. 21,3., 1 frokostgaffel L. 17,5., 3 dessertskeer, 2 frugtknive med sølvblad, 1 pålægsgafler, 1 postejkniv, 6 teskeer, 6 kaffeskeer, 1 kagekniv med stål, 1 suppeøse L. 32., 1 serveringsske L. 26,5., 1 serveringsspade L. 23,4., 1 sauceske.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bagsiden af skafters øverste del indgraveret “A.V.A.”. Frokostgaffel indgraveret “Jytte”.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

14 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.000 DKK