Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
“No. 3”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 1672 g. (44)
Bestående af: 6 store middagsknive L. 25,5., 6 store middagsgafler L. 20,3., 6 store middagsskeer 20,2., 1 frokostkniv L. 21,3., 1 frokostgaffel L. 17,5., 3 dessertskeer, 2 frugtknive med sølvblad, 1 pålægsgafler, 1 postejkniv, 6 teskeer, 6 kaffeskeer, 1 kagekniv med stål, 1 suppeøse L. 32., 1 serveringsske L. 26,5., 1 serveringsspade L. 23,4., 1 sauceske.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bagsiden af skafters øverste del indgraveret “A.V.A.”. Frokostgaffel indgraveret “Jytte”.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
14 bud