Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Antilopehoved af stentøj. Dekoreret med grøn og blå glasur med gråbrune elementer. Usign. Udført hos Københavns Stentøjsbrænderi. Udført ca. 1930. H. 25,5–26,5. Forsynet med base af massivt træ. H. inkl. base 45,5–46,5.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister s. 169, fig. 66.
Antilopehoved: intet at bemærke. Træbase med enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
25 bud