1541/1605
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus prydet med musicerende kvinde i klassiske gevanter, skive af hvid emalje. Sign. Bichon á Moulins. 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 26. D. 10.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Varia, 8. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag