818/​104

School of Art of Bombay, ca. 1924

Indisk loftsmaleri og vægfrise bestående af: Et cirkulært midterbillede forestillende solguden Surya. Otte omgivende felter forestillende otte planeter: Chandra (Månen), Bhauma (Mars), Budha (Merkur), Brihaspati (Jupiter), Rahu (Uranus), Sukra (Venus), Ketu (Neptun) and Sanaischara (Saturn). Fire trekanter med bøfler, elefanter, hunde og aber i det indiske mur-maleris stil fra det 5. årh. En loftsfrise med blomster i fire dele inspireret af de dekorative malerier i Ajanta hulerne og en vægfrise i fire større og 3 mindre dele, de fire hver med en gud i midten: Ganesha, Brahma, Shiva og Vishnu, de tre hver med en elefant. 1924. Midterbilledet og seks af de otte planet felter er signeret i sanskrit. Alle olie på lærred. Alle samlet c. 575×575, den store cirkel c. 400 cm. Alle med blændrammer, men uindrammede. (24). Ét af de fire elefant-malerier mangler.

Litteratur: W. E. Gladstone Solomon, “The Bombay Revival of Indian Art” (A descriptive account of the Indian Room constructed and decorated by the Staff and Students of the School of Art), c. 1926/27.

Proveniens: Toynbee-Clarke Interiors Ltd., London (1969).

Det gigantiske værk blev udtænkt og udført under ledelse af W. E. Gladstone Solomon, direktør ved Sir J. J. School of Art of Bombay, af elever ved the School of Art of Bombay. Skolen åbnede i 1857 ved hjælp af en donation fra forretningsmand og filantrop Jamsetji Jeejeebhai (1783–1859). Skolen er i dag byens ældste kunstinstitution og er en filial til University og Mumbai.

De følgende kunstnernavne nævnes i forbindelse med værket, men det er ikke helt klarlagt, hvem der har malet hvad: Hr. A. A. Bhonsule, Hr. S. Fernandiz, Hr. G. H. Nagarkar, Hr. N. L. Joshi, Hr. A. S. Khan, Hr. A. Kampadalli, Hr. B. A. Apte og Hr. B. Hatulkar, om hvilken man som den eneste ved, at han formgav og malede de fire trekanter.

Loftsmaleriet og vægfrisen blev skræddersyet til “The Indian Room” (Det indiske rum) ved “The British Empire Exhibition” at Wembley, Middlesex i 1924. Rummet som helhed blev konstrueret og dekoreret af elever ved the School of Art of Bombay og alle skolens afdelinger bidrog fra malere over sølvsmede til pottemagere etc. Det tog 9 måneder at skabe rummet og det imponerende loftsmaleri og vægfrisen, som nu kommer under hammeren, må absolut have været det første, der tiltrak sig de besøgendes opmærksomhed.

“The British Empire Exhibition” i 1924 og 1925 var en international koloni-udstilling, hvis formål det var at sætte skub i handlen og styrke opbakningen af de forskellige koloni-imperier i “New Imperialism” perioden, som startede i 1880erne.

Malerier, 1. marts 2011

Vur­dering

600.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK