Sten Lykke Madsen (f. København 1937)
Lav, organisk vase af stentøj, modelleret med bobler, dekoreret i celadon glasur med lyserøde og mørkeblå farvepletter. Sign. STEN. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Y390. H. 14. Diam. 25.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
27 bud