2043/179
Johannes Grenness (f. Drammen 1875, d. København 1963)
Udsigt over en kyst en sommerdag. Usigneret. Olie på lærred. 29×45.
Proveniens: Kunstneren og dennes efterslægt til i dag.
Mindre ridser samt enkelt lille stødmærke med afskalning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag