Romersk fragment af marmor i form af mandshoved, øvre del med øjne, hår og rest af bakkenbart på højre side. Romersk Kejsertid, c. 2.-3. årh. e. Kr. H. ca. 14 cm. Diam. bund ca. 20 cm.
Provenance: J. A. Jerichau (1816–1883). Sold at the Jerichau estate sale in 1884, lot 47–50 “Damaged head and fragments of heads”. Stated in bill. Professor C. Wilkens (1844–1929). Danish private collection, by inheritance.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021