727/​1242

Christen Købke (b. Copenhagen 1810, d. s.p. 1848)

“Parti af Capris Sydside (Marina piccola). Klart Dagslys. Stærk Søgang”. Sign. C. K. 1841. Købkes agreeringbillede (optagelsesbillede) til Akademiet. 122×173.

Emil Hannovers fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 135.Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 171, afb. s. 106.Hans Edvard Nørregård-Nielsens fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 171. Gengivet bd. III s. 143 i s/h og benævnt privateje Tyskland?Udstillet: Charlottenborg 1842 nr. 111.Kunstforeningen, “Malerier og Studier af Christen Schiellerup Købke”, 1884 nr. 93. Kunstforeningen, “Købkeudstilling”, 1912 nr. 169.Omtalt og afbildet: “Kunst i Privat Eje”, 1944–1945, bind III s. 135, afb. s. 135.Anne-Birgitte Fonsmark, “Købke på Capri” i “Meddelelser fra Ny Carlsberg Glyptotek”, 39. årg., København 1983, s. 76–98.Kasper Monrad, “Hverdagsbilleder. Dansk guldalder - kunstnerne og deres vilkår”, København 1989 s. 250, fig. 250. Her nævnes det, at netop dette maleri kan have inspireret Lundbye til at male “Den Danske Kyst”. Lundbye nævner, at Købke gav ham råd og vejledning omkring det at male kystpartier.Udstillingkataloget “Christen Købke 1810–1848” til udstilling på Statens Museum for Kunst, 1996 s. 85, 94, 301, 304 og 311, afb. s. 304.Proveniens: Kammerherre J. Scavenius, Klintholm (1893). Grosserer Hans Lystrup, Høvdinggård (1945). Herefter ubekendte ejere.1838 drog Købke afsted til Italien. Rejsens mål var Neapel og Capri, hvor Købke havde aftalt med vennen Constantin Hansen, at de skulle male sammen. Købke fulgte ikke i Eckersbergs fodspor i Rom, som så mange andre af Eckersbergs elever gjorde det. Fra opholdet i Rom, der varede ca. 5 måneder, kendes kun et par skitser og to portrætter.Constantin Hansen og Købke havde planlagt, at de skulle kopiere i Neapels museer og derudover tage ophold på Capri. Det blev til tre længerevarende ophold på øen. Inspirationen hertil fik de fra I. C. Dahl, Freund, Petzholdt, Thøming og H.C. Andersen (“Improvisatoren”). Allerede i 1820 havde Dahl opholdt sig på Capri, i årene efter fulgte de andre kunstnere.Købke udførte en lang række studier, som skulle danne udgangspunkt for 10 store lærreder ve

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 9 December 2003

Category
Estimate

4,000,000–6,000,000 DKK

Sold

Price realised

3,900,000 DKK