Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Parti fra Hornbæk Plantage”. Sign. L. T. 25/5 71. Endvidere betegnet “Pr. Laurits Tuxen Parti fra Hornbæk Plantage 1871” på bagsiden af malepap. Olie på papir monteret på malepap. 31,5×35,5.
Nogle mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
22 bud