1332/​625

Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)

To bordlamper af hhv. stentøj og lertøj. Dekoreret med hhv. indridset motiv samt grøn glasur og grå glasur med blå og grønne elementer. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Nymølle. H. 24,5. og 23,5. (2)

Alders- og brugspatina, nogle spor af hvid maling. Grønglaseret lampe med senere montering samt synlige spor af lim.

Moderne kunst og design, 6. august 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK