Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Bjærgstrøm ved Rosenlaui”. Sign. J. la. Cour Rosenlaui 6. juli 1868. Olie på lærred. 29×38.
Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours værker nr. 193.
Proveniens: Grosserer O. Mathiesen; dennes auktion Winkel & Magnussen 52, 1927 nr. 35.
Enkelte minimale retoucheringer og krakeleringer. Svage mærker efter blændrammen synlige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021