Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Vase af stentøj dekoreret med glasur i grønne og blågrå nuancer. Sign. monogram, ISLE, 1927. Kgl. P. H. 17,6.
Brugt som bordlampe med senere boret hul til ledning. Nogle enkelte mindre overfladeridser samt nogle få små bristede glasurbobler hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
13 bud