Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Fritstående skrivebord/partners desk af palisander opsat på medestel, front med fire skuffer og to udtræksplader i to sektioner, bagside med seks skuffer. Variant af model 70. Udført hos Feldballe Møbelfabrik, Århus. H. 70. L. 172. B. 85.
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia, 1958.
Litteratur: “God Form”, udstillingskatalog 1958, s. 8.
Mobilia nr. 35–36, juni-juli 1958, på annoncesider.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
26 bud