2131/​246

Meissen kaffe- og teservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med strøblomster og insekter. Tyskland, 20. årh. (18)

Bestående af: 1 kaffekande, 1 tepotte, 1 mælkekande, 1 skål, 4 par kaffekopper, 2 par tekopper, 6 kaffeunderkopper.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Blomster lågknop med mindre afslag, minimalt afslag på bund af tepotte, 3. sortering: 1 par kaffekopper.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK