2424/17
Lille Dansk flisebord af bemalet træ, plade med 15 hollandske fliser af fajance dekoreret i blåt med forskellige scenerier, front med skuffe, tilspidsede kannelerede ben. Fliser 18. årh.s slutning. Bordet 19. årh. H. 75. B. 74. D. 49.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024
Vurdering
Hammerslag