Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Lågkrukke af stentøj med motiver af fisk. Dekoreret med glasurer i turkisblåt, koboltblåt og sort. Sign. monogram, 21299. Kgl. P. Forsynet med låg og stand af patineret og delvist forgyldt bronze. Lågknop i form af sneglehus. Stemplet monogram KA for Knud Andersen. H. 24.
Sølv, keramik, design, 8. marts 2018