1438/751
Vilhelm Wohlert (f. 1920, d. 2007)
Kommode af teak, front med fire skuffer med store udskårne greb af eg. Formgivet 1958. Udført af Næstved Møbelfabrik. H. 85,5. D. 52. B. 76.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter.
Moderne kunst og design, 16. september 2014
Vurdering
Hammerslag