2143/​897

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Myren”. Et sæt på 12 stole med stel af metal. Sæde samt ryg af rødlakeret træ. Model 3101. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1969. (12)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag