2033/212
Josef Kinzel (f. Lobenstein 1852, d. Spitz a.d. Donau 1925)
En ældre mand læser ved lyset fra et kirkevindue. Sign. J. Kinzel 81 Wien. Olie på mahogni. 26×21.
Talrige krakeleringer. Lille let mat forrensning ved nede kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag