2335/​42

Louis Moe (f. Arendal 1857, d. København 1945)

Mand med robåd. Sign. Louis Moe. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 18,5×31.

Samtaler ved bordet. Sign. Louis Moe. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 26×31.

Gidsel i skoven. Sign. Louis Moe. Tusch og pen på papir. Lysmål 22×28.

Dansende ulv og bjørn. Tryksign. Louis Moe, Pas de deux, opus 53. Radering. Lysmål 25×35.

Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Radering med fugtskjold i øvre, højre hjørne. Fugt- og syrepletter.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. august 2023

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag