Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Bænk af eg med medestel, sæde med sjeneflet. Udført og mærket hos snedkermester Erhard Rasmussen, København. H. 33. L. 138. B. 68
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1955.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 350–351.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Flet med reparation og brændmærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020