2447/​522

Hugo Liisberg (f. København 1896, d. Hillerød 1958)

Figur af stentøj modelleret i form af en troldand. Dekoreret med rødbrun og grønlig glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 15,2. L. 20,5.

Underside med senere tekst håndskrevet med sort tusch: “Troldand. Tårbæk: Hjembragt fra Ib Rathje i Mørdrup d. 6–5-1960. O.N.G.”. Ellers intet at bemærke.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

23 bud

1122772 2.100 DKK
851627 2.000 DKK
1122772 1.950 DKK
851627 1.900 DKK
1088529 1.850 DKK
1122772 1.800 DKK
1088529 1.750 DKK
1122772 1.700 DKK
851627 1.650 DKK
1122772 1.600 DKK
851627 (Autobud) 1.550 DKK
1122772 1.550 DKK
851627 (Autobud) 1.500 DKK
1122772 1.450 DKK
851627 (Autobud) 1.400 DKK
1088529 1.350 DKK
851627 (Autobud) 1.300 DKK
1122772 1.250 DKK
851627 (Autobud) 1.200 DKK
1088529 1.150 DKK
851627 1.100 DKK
1122772 1.050 DKK
953937 1.000 DKK