912/​317

Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)

To figurlysestager og et dekoreret fad. Fad sign. Rita Grünberg 1960. Glaseret keramik. Fad: H. 19. L. 23,5. Stager: H. hhv. 19 og 22. (3)

Udstillet: “SOLO. Rita Kernn-Larsen”, Gl. Holtegaard, 24. august 2018–13. januar 2019 og Kunsten Museum of Modern Art Aalborg, 7. februar - 5. maj 2019, geng. helsides i kat. s. 95. Proveniens: Boet efter kunstnerens niece, Birgit Skov. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Den ene stage (brune nuancer) med betydelig reperation ved benene.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK