Kinesisk eksport kaffe- og teservice af sølv, bestående af kaffekande H. 19,5 cm, tekande, sukkerskål, flødekande samt bakke L. 44 cm; kander drevede med personscenerier, chrysanthemer og personscenerier, tud og hank udformede som bambus. Bakke på fire fødder med tunget fane, drevet med chrysanthemer og blomstrende grene. Stemplet Luen Wo, Shanghai. 19. årh.s slutning. Vægt 2889 gr. (5)
Proveniens: Direktør Emanuel Kinch, tidligere partner med H. N. Andersen, ØK, i de tidlige 1890'erne, og nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017