1639/789
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Bombardementskrone med fem-armet stel af bruneret messing, fatningshuse brun bakelit, over- og mellemskærme af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Underskærme/bundskåle mangler. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærme uden iøjnefaldende kant afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016
Vurdering
Hammerslag