2031/​16

Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)

Parti fra en grønlandsk bygd med personer ved hundeslæde. Sign. Em. AP. Olie på lærred. 60×90.

Talrige krakeleringer. Afskalning i nederste venstre hjørne. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag