2031/16
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Parti fra en grønlandsk bygd med personer ved hundeslæde. Sign. Em. AP. Olie på lærred. 60×90.
Talrige krakeleringer. Afskalning i nederste venstre hjørne. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag