Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)
“Queen Margrethe II”. “Reigning Queens”, 1985. Sign. Andy Warhol, 4/40. Trykt hos Rupert Jasen Smith, New York. Udgivet af Mulder, Amsterdam. Serigrafi i farver. Lysmål 98×77.
Litteratur: Feldman & Schellman nr. II.345. Proveniens: Erhvervet i forbindelse med Warhol udstilling i New York i slutningen af 1980'erne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020