Johanna Bugge Berge (f. Kristiania 1874, d. Skien 1961)
Portræt af forfatteren Karl Larsen (1860–1931). Sign. Berge 1911. Olie på lærred. 32×22.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 301, 1973 nr. 18.
Mindre retoucheringer. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
32 bud