2427/786
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Vase af stentøj modelleret med vertikale riller. Dekoreret med okkerbrun glasur. Sign. monogram, 21743. Kgl. P. H. 22. Diam. 11,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Mindre slebning på fodrand, hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 2. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud