1703/630
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet nr. 05257. Udført hos Louis Poulsen, 2003. Diam. 60.
Arkivfoto.
Kun udbudt til salg i tre måneder frem til 31. december 2003.
MInimale brugsspor. Nedpakket i original embalage. Nummerbevis mangler.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag