1703/​630

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet nr. 05257. Udført hos Louis Poulsen, 2003. Diam. 60.

Arkivfoto.

Kun udbudt til salg i tre måneder frem til 31. december 2003.

MInimale brugsspor. Nedpakket i original embalage. Nummerbevis mangler.

Moderne kunst og design, 17. januar 2017

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK