1421/192
Irsk standur i kasse af egetræ, ciseleret urskive af messing, timekrans med araber- og romertal, urværk med sekund. Sign. Francis Kerr, Monaghan. 18. årh. H. 205.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Sprækker i kassen.
Ældre malerier og møbler, 19. maj 2014
Vurdering
Hammerslag