1421/​192

Irsk standur i kasse af egetræ, ciseleret urskive af messing, timekrans med araber- og romertal, urværk med sekund. Sign. Francis Kerr, Monaghan. 18. årh. H. 205.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Sprækker i kassen.

Ældre malerier og møbler, 19. maj 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK