Flemming Stoltze (, 20. årh.)
Cirkulært spisebord af riopalisander, med profilerede, T-formede ben. Top med udtræk og fem tilhørende tillægsplader med sarg og fire støtteben. Indlæg af ibenholdt og ahorn samt “sko” af ibenholdt. Udført slut 1930'erne hos snedkermester Flemming Stoltze. H. 76. Diam. 120. Tillægsplader hver: B. 60. L. max. 420.
Proveniens: Nærværende bord er udført som Flemming Stoltzes svendestykke og vandt ham en sølvmedalje. Stoltze har formentlig selv stået for formgivning af bordet.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021