Grønlandsk sypose med snørelukning og otte remme/bælter af skind prydede med indfarvede skindstykker i forskellige mønstre. 1930'erne. Sypose H. 19. (9)
Proveniens: Indsamlet af Anne Marie Fuglsang-Damgaard 1930'erne. Gift med præst og seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945.
Præmieret ved en konkurrence i Godthåb/Nuuk ca. 1937.
Mindre alders- og brugsslitage. Skind let udtørret.
909355 |