2015/777
Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)
Fem fyrfadsstager af hvidlakeret metal, lysholdere af messing. Tre med base, fire med montering til ophæng. H. inkl. ophæng hhv. 42, 43 og 55. (5)
Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalninger. En base mangler messing montering. To stager sidder en anelse vakkelvorn på basen.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud