Osvaldo Borsani (f. 1911, d. 1985)
Hvilestol med stel af sortlakeret metal. Justérbar ryg samt sæde betrukket med lyst uld. Armlæn af sort plast. Model P-40. Formgivet 1954. Udført og mærket hos Tecno Italia.
Tildelt udmærkelse 1954: Triennale Diploma D'onore, Milano.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds og mindre defekter. To messingbeslag medfølger. Et armlæn mangler.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
37 bud